Artykuły

Drukuj

PRELEGENT:

Mgr Krzysztof Kowalski - archeolog i muzeolog, kustosz, kierownik Działu Archeologii w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Zainteresowania badawcze skupia głównie na młodszej epoce kamienia oraz dziejach badań i zbiorów archeologicznych na Pomorzu. Jest autorem, współautorem oraz redaktorem kilkudziesięciu publikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także kuratorem kilku ekspozycji. W uznaniu zasług dla rozwoju regionu został wyróżniony srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Członek redakcji "Materiałów Zachodniopomorskich", Seria Archeologiczna.

PRELEKCJA pt.: "Mołtowo - słodko-gorzki smak odkrywania losów utraconych zbiorów muzealnych na Pomorzu":

Losy kolekcji muzealnych często splatają się ściśle z dziejami regionu, z którego pochodzą. W warunkach niepokoju są narażone na niszczenie, którego skutki odczuwalne są przez wiele lat, a niekiedy wręcz niodwracalne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy utracone, zdawałoby się bezpowrotnie, świadectwa kultury dawnej zostają ponownie odkryte i udaje się ustalić, co działo się z nimi od momentu zaginięcia. Taka możliwość zdarzyła się w ubiegłym roku w Mołtowie koło Kołobrzegu. Wykład jest opowieścią  o najnowszych badaniach nad losami zabytkó z dawnych zbiorów gromadzonych od 1. połowy XIX wieku w Szczecinie, które zaginęły w czasach około schyłku II wojny światowej. Wykład jest próbą przedstawienia mechanizmów powodujących tę utratę i wysiłków służących przywróceniu zanikających muzealiów z największej i najcenniejszej kolekcji starożytności pomorskich.

FILM pt.: "Krajobraz mojego miasta":

W grudniu 2016 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa zainaugurował kampanię społeczną "Krajobraz mojego miasta", której celem jest zwrócenie uwagi władz samorządowych, firm i instytucji oraz społeczeństwa na problem chaosu reklamowego i właściwego planowania przestrzeni miejskiej. Najważniejszym elementem kampanii jest fim szkoleniowy pt.: "Krajobraz mojego miasta" przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Idea powstała z inicjatywy prof. Magdfaleny Gawin, Wiceminister Kultury, Generalnego Konserwatora Zabytków. W filmie oprócz szeregu rozwiązań dotyczących powierzchni reklamowych znaleźć można także wskazówki odnoszące się do małej architektury, rynków, miejsc handlowych, strefy sacrum, estetyki ulic oraz zieleni miejskiej. Przedstawione w materiale problemy oraz działania mogą stać się inspiracją do  tego, jak dbać o dziedzictwo kulturowe i ład w przestrzeni publicznej. Film prezentuje wiele dobrych przykładów i rozwiązań, które warto wprowadzić w życie na zarządzanych przez samorządy terenach.

KONCERT:

Chór "Canto Libero"

Chór Kameralny "Canto Libero" powstał w 2004 roku przy Ośrodku Kultury w Drawsku Pom. Od września 2006 r. dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Ewa Gadzina. Chór "Canto Libero" koncertuje na wielu uroczystościach o charakterze państwowym, religijnym oraz rozrywkowym, zarówno na terenie powiatu drawskiego, jak i poza jego granicami. Z powodzeniem występował również w Niemczech i Czechach. W 2008 roku chór nagrał w Krakowie pierwszą płytę z koędami pt.: "Lulajże Jezuniu". Z okazji jubileuszu X-lecia, chór nagrał i wydał drugą płytę pt.: "W nastroju...". Znalazły się na niej piosenki rozrywkowe i musicalowe. Chór ma w dorobku wspólne koncerty z takimi gwiazdami polskiej estrady jak "Gang Marcela", "Skaldowie", Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. W marcu 2015 roku "Canto Libero" zadebiutowało na antenie telewizji TVP Szczecin, występując na żywo w programie "Zwsze w piątek". Ponadto "Canot Libero" ma na swoim koncie udział w dwóch międzynarodowych wydarzeniach chóralnych - Prague Summer Choral Meeting 2015 w Pradze oraz Singing Europe 2016 we Wrocławiu. W listopadzie 2014 roku chór został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Gminy Drawsko Pomorskie". Do znaczących sukcesów artystycznych chóru należy zaliczyć:

- udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów i X Święcie Pieśni "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białej;

- udział w I Złocienieckim Festiwalu Chórów "Con Passione";

- udział w Krajeńskim Festiwalu Chórów w najstarszym polskim sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej;

- udział w koncercie "Śpiewajcie Panu PIeśń Nową" wspólnie z chórem parafii Ewangelickiej i zespołem flecistów kościoła luterańskiego z Bad Bramstedt:

- udział w koncercie dyplomowym studentó klasy dyrygentury orkiestr dętych na Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych;

- tytuł laureata Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów kameralnych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie;

- tytuł laureata i Grand Prix XVI Festiwalu Piosenki Religijnej w Świdwinie;

- tytuł laureata nagrody "Złoty Żagiel" w kategorii "Kultura" na I Gali Samorządowej w Drawsku Pom.;

- nagrodę główną - Grand Prix VI Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławnie.

Dyrygent chóru - Ewa Gadzina -  pedagog, muzyk, dyrygent, animator kultury. Od roku 2006 jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru Canto Libero z Drawska Pom. Na co dzień - nauczyciel muzyki w szkołach w Drawku Pomorskim i Nowym Worowie. Jej życiwą pasją jest muzyka chóralna. W środowisku Złocieńca i Drawska Pomorskiego jest znaną animatorką kultury, która od ponad 27 lat prowadzi placówkę upowszechniającą naukę gry na instrumentach i naukę śpiewu.


WYSTAWA pt.: "Spektrum wyobraźni"

Ewa Kamińska-Mikołajczyk - członek Grupy art4art i Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Koszaliński. Ukończyła Liceum Plastyczne w Koszalinie. Mówi o sobie: "...z wykształcenia jestem plastykiem. Z wyboru i zamiłowania malarką. Myślę, że na moją twórczość wpłynął fakt, że urodziłam się w Drawsku Pomorskim, przepięknej krainie jezior, łąk i lasów, które stanowią inspirację do moich obrazów. Maluję również kwiaty, martwą naturę, pejzaże marynistyczne i miejsckie. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Polsce i zagranicą, także w Pałacu Siemczyno przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych. Obrazy artystki znajdują się kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.


Copyright 2012. Free joomla templates |