Drukuj

 

  Siemczyno   to wspaniała miejscowość położona niemal na styku czterech, niezwykle atrakcyjnych turystycznie krain Pomorza Zachodniego: Pojezierza Drawskiego, Szczecineckiego, Wałeckiego oraz Równiny Drawskiej. W samym Siemczynie można spędzic czas wypełniony licznymi atrakcjami, ale i okoliczne regiony oferują naszym gościom moc niezwykłych, a czasami wręcz ekscytujących doświadczeń zarówno dla miłośników przyrody, dla pasjonatów spotkań z żywą historią wśród niezwykłych zabytków, jak i dla tych, którzy po prostu szukają aktywnego wypoczynku pieszo, rowerem lub nad wodą. Każdy znajdzie tu coś wyjątkowego dla siebie! A oto zbiór naszych propozycji odwiedzenia miejsc w okolicy, które gorąco Państwu polecamy. W nawiasach podana jest odległość danej miejscowości od Siemczyna. Numery porządkowe odpowiadają numeracji na powyższym, orientacyjnym szkicu.

 

ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨ

1. BARNIMIE (68 km od Siemczyna) W urokliwym zakolu Drawy znajduje się dawny park przypałacowy. Liczne powalone drzewa sprawiają wrażenie, że jest to teren zaniedbany. Nic bardziej mylnego! Cały teren został włączony w obręb Drawieńskiego Parku Narodowego i od tej pory jest we władaniu dzikiej przyrody. Rosną tu unikatowe i bardzo egzotyczne drzewa, przede wszystkim stary tulipanowiec amerykański. Jest to oryginalne drzewo z dużymi liśćmi w kształcie liry i z kwiatami do złudzenia przypominającymi tulipany. Młoda kora o lekko pieprzowym smaku to silny afrodyzjak!

 

 

 

2. BARWICE (31 km od Siemczyna) To klimatyczne miasteczko jest jednym z niewielu w województwie, które nie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Spacer licznymi zaułkami dostarcza wielu wrażeń. W niewielkim parku koło dworca znajduje się tajemniczy, kamienny dolmen, przypominający konstrukcje megalityczne sprzed tysięcy lat.


 

3. BIAŁOWĄS (42 km od Siemczyna) Jest tu piękny, neogotycki pałac otoczony ciekawym parkiem z unikatowymi drzewami (potężna daglezja, choina Siebolda, uschnięty dąb o obw. 835 cm i wiele innych). W parku ruina wieży z tajemniczymi lochami, zabytkowy zegar słoneczny i pomnik żniwiarki). W pobliżu pałacu niewielkie wzgórze – dawne miejsce kultowe pogan. Na szczycie wzgórza malowniczy kościółek z kryptą grobową, w której znajduje się 20 barokowych trumien ze zmumifikowanymi zwłokami dawnych właścicieli wsi).


 

4. BIERZWNIK (94 km od Siemczyna) Znajduje się tu przepiękny kompleks zabytkowych zabudowań średniowiecznego klasztoru cystersów. Do dziś można podziwiać krużganki dwóch skrzydeł klasztoru, piękny kapitularz, piwnice i część kościoła (prezbiterium i transept). W Bierzwniku bardzo często odbywają się koncerty kameralne i inne wydarzenia kulturalne.

 

 

 

5. BOBROWO (6 km od Siemczyna) Piękny, eklektyczny pałac z czerwonej cegły przyciąga uwagę zdobnymi herbami w kartuszach oraz gustowną wieżą. Wokół znajduje się dobrze utrzymany park z ciekawymi drzewami. W jego symetrycznej, francuskiej części (między pałacem a drogą) rosną potężne buki czerwonolistne, cyprysiki Lawsona i inne.


 

6. BOLEGORZYN (23 km od Siemczyna) Ta miejscowość obrosła już zasłużoną legendą. Utworzono tu bowiem pierwsze w Polsce muzeum PGR. Tysiące ciekawych eksponatów przypominających życie codzienne w PRL w połączeniu z niezwykłym czarem i osobowością pani Bożeny, która opiekuje się tym miejscem sprawią, że nikt nie będzie się tam nudził.


 

7. BONIN (40 km od Siemczyna) Na terenie dawnego kompleksu dworsko – parkowego znajduje się światowej klasy i renomy ośrodek treningowy koni. Wytrenowane tu kłusaki zdobywały liczne nagrody na zawodach międzynarodowych oraz biły rekordy świata.


 

 

 

8. BORNE SULINOWO (29 km od Siemczyna) Miasto legenda. Dopiero od 20 lat należy do Polski. Wcześniej było to miasto garnizonowe armii niemieckiej do 1945 r. i Armii Czerwonej do 1992 r. Do dziś na każdym kroku widoczne są ślady niedawnej, militarnej historii miasta. Dzisiejsze Borne Sulinowo intensywnie się rozwija i jest coraz modniejszym centrum turystycznym. Warto tu odwiedzić dwie izby muzealne, jedną w Budynku Kulturalno Oświatowym i drugą – prywatną. Dużą atrakcją jest też restauracja „Sasza” i sklep „Sasza”, w którym można kupić oryginalne produkty żywnościowe zza wschodniej granicy. W okolicach zachowało się wiele zabytków techniki wojskowej, na przykład unikatowy jaz forteczny na rzece Piławie. Co roku organizowany jest tu wielki zlot miłośników pojazdów militarnych z całej Europy.


 

 

 

 

 

 

 

9. BOROWIEC (65 km od Siemczyna) Niemal każdy kto tu przyjedzie, zakocha się w tym miejscu. Na skraju lasu znajduje się przepiękny, ryglowy pałac myśliwski otoczony starodrzewiem. Niektóre z rosnących tu dębów mają po kilkaset lat i od dawna są natchnieniem artystów fotografików i malarzy. Sam pałac posiada niezwykłą atmosferę, którą w dużym stopniu zawdzięcza przemiłej obsłudze.


10. BOROWO (61 km od Siemczyna) Jest tu zabytkowa elektrownia wodna na Drawie, w której cały czas pracują oryginalne turbiny Siemens. Widok pracy tych turbin wewnątrz budynku siłowni robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Dojazd do elektrowni bywa okresowo zamknięty podczas ostrego strzelania na Poligonie Drawskim.


 

 

 

11. CHŁOPOWO (26 km od Siemczyna) W budynku dawnej szkoły mieści się gospodarstwo pasieczne państwa Ihnatów, w którym m. in. powstaje słynny miód drahimski. Od strony drogi znajduje się ekspozycja pięknych, zabytkowych uli, a w środku ogrodu mini zoo z licznymi ptakami, a nawet dzikiem.


 

 

 

12. CIESZYNO (16 km od Siemczyna) W parku przy ładnym pałacu znajduje się bogata kolekcja dendrologiczna: osobliwy buk zwisający z fantastycznie zrośniętymi konarami, egzotyczne jodły, jesion amerykański, potężne daglezje, klon srebrzysty, choina kanadyjska i inne. Koło wsi są pozostałości po budowanej w tym rejonie autostrady Berlin – Królewiec. Droga rowerowa biegnąca nasypem dawnej linii kolejowej; hotelik i restauracja dla rowerzystów w budynku dawnej stacji kolejowej.

 

 

13. CZAPLINEK (7 km od Siemczyna) Piękne miasteczko malowniczo położone nad j. Drawsko. Warto tu obejrzeć ciekawe zbiory w Izbie Muzealnej, urokliwy rynek z zabytkowymi kamienicami oraz kościoły, które są wciąż niedoceniane wśród turystów, a po pewnymi względami należą do wyjątkowych w skali Polski. Kościół św. Ducha stoi na wzniesieniu, na którym w średniowieczu znajdowała się warownia templariuszy. Kościół ten jest zwykle zamknięty, ale klucze są dostępne w budynku parafii na przeciwko. A warto wejść do środka! Obok wspaniałych polichromii znajduje się tu unikatowy, barokowy ołtarz baldachimowy, który przypomina nieco baldachim nad grobem św. Piotra w bazylice watykańskiej. Drugi kościół znajduje się przy samym rynku, a projektował go światowej sławy architekt Karl Friedrich Schinkel. W Czaplinku znajduje się ponadto rekonstrukcja średniowiecznego grodu „Sławogród”, oferująca bogaty i atrakcyjny program zajęć dla dzieci i dorosłych (szczegółowiej opisane w odrębnej zakładce atrakcji turystycznych).


 

 

 

 

 

 

 

14. CZARNKOWIE (30 km od Siemczyna) Ok. 1,5 km na północ znajduje się Wola Góra (219 m n.p.m.), jedno z najwyższych wzniesień Pomorza Zachodniego. Na jej szczycie wybudowano wieżę obserwacyjną o wys. 48 m. Z jej szczytu rozciąga się zachwycająca panorama. Jest to jeden z najlepszych widoków województwa. Wieża jest dostępna dla turystów po uprzednim kontakcie telefonicznym.


 

15. DARSKOWO (14 km od Siemczyna) - Znajduje się tu cenny, barokowo – klasycystyczny pałac, w którym mieści się obecnie ośrodek pomocy społecznej. W parku rosną unikatowe drzewa. Najcenniejsze z nich to: potężna jodła kaukaska oraz dwa kasztanowce krwiste, największe drzewa tego gatunku w Polsce.


 

16. DRAWNO (64 km od Siemczyna) Miasto krasnoludków! Na każdym kroku można tu spotkać rzeźby tych sympatycznych stworów. Skąd to się wzięło? Otóż to właśnie w Drawnie powstała pierwsza na świecie fabryka krasnali ogrodowych. Oprócz tego warto tu obejrzeć kościół z krzywą wieżą, malownicze ruiny zamku Wedlów, źródełka wody artezyjskiej, muzeum energetyki oraz zabytkowy „Spichlerz”, w którym znajduje się muzeum regionalne oraz Centrum Informacji Turystycznej, prowadzone przez wspaniałą panią Alicję, która o Drawnie wie wszystko.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. DRAWSKO POMORSKIE (23 km od Siemczyna) - Gotycki kościół farny z potężną, masywną wieżą posiada piękne i bardzo cenne witraże przedstawiające herby rodowe dawnych właścicieli okolicznych ziem. Szczególnie interesujące są jednak dwa portale kościoła: północny i południowy, które zostały misternie przyozdobione bestiariuszami o intrygującej i wciąż zagadkowej symbolice. W mieście warto jeszcze odwiedzić pomnik wojenny z dwoma czołgami, park nad Drawą z kamiennym półkromlechem zbudowanym w 2000 r. oraz wspaniale odrestaurowany budynek dworca, który pełni obecnie funkcje centrum kulturalno – wystawienniczego.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. GŁUSKO (88 km od Siemczyna) Znajduje się tu najcenniejszy zabytek techniki na Pojezierzu: elektrownia wodna na Drawie z kompletnym i wciąż pracującym, oryginalnym wyposażeniem.

 

 

19. GRZMIĄCA (45 km od Siemczyna) Każdy, kto pierwszy raz w życiu przyjeżdża do tej miejscowości, już od wielu kilometrów zwraca uwagę na dziwne i tajemniczo wyglądające konstrukcje znajdujące się wśród pól. Gdy ludzie zbudują kiedyś bazę na Marsie, będzie chyba wyglądała podobnie. Okazuje się, że jest to elektrociepłownia biogazowa, obecnie najnowocześniejsza w Polsce. Warto ją odwiedzić, bo to kawał technologii na światowym poziomie!


20. JANKOWO (30 km od Siemczyna) Warto się tu zatrzymać przy wyjątkowym spichlerzu, zaprojektowanym przez Waltera Gropiusa, jednego z największych i najbardziej wpływowych architektów XX w. w skali Świata. Gropius był twórcą modernistycznej szkoły Bauhaus i projektantem m. in. kompleksu budynków uniwersytetu Harvarda, wieżowca Panam w Nowym Jorku, uniwersytetu w Bagdadzie i wielu innych. Spichlerz w Jankowie był jego pierwszym dziełem.


 

21. JELENINO (27 km od Siemczyna) To nieco senna miejscowość na końcu świata z wyjątkowa atrakcją, jaką jest hodowla danieli, jeleni i jeleni mandżurskich. Stado żyje tutaj półdziko i liczy blisko 1000 zwierząt!


 

22. JUCHOWO (34 km od Siemczyna) Znajduje się tu malownicza ruina pałacu z wieżyczkami przypominającymi nieco niektóre francuskie zamki nad Loarą. Teren dawnych zabudowań folwarcznych zajmuje obecnie bardzo nowoczesne gospodarstwo biodynamiczne, jedno z czołowych w Europie Środkowej. Można tu również kupić produkty ekologiczne spełniające najwyższe normy.

 

 

23. KALISZ POMORSKI (50 km od Siemczyna) Warto odwiedzić niedawno wyremontowany pałac, w którym mieści się gminna biblioteka oraz organizowane są bardzo ciekawe wystawy. Ale miasto to słynie przede wszystkim z „ogórka kaliskiego”, który dojrzewa w wodach jednego z tutejszych jezior.


 

 

24. KAMIONKA (51 km od Siemczyna) - Opuszczona wieś z jednym z najpotężniejszych dębów w województwie o obwodzie pnia 820 cm. Ciężko tam dojechać, ale widok tego niezwykle pięknego drzewa wynagrodzi wszelkie trudy.


25. KARPNO (35 km od Siemczyna) - „Folwark Karpno” to kolejne, magiczne miejsce dosłownie na końcu świata, bowiem kończy się tu droga. Folwark oferuje zarówno możliwość aktywnego wypoczynku blisko natury, jak i prowadzi szeroko pojętą działalność edukacyjną. Dużą atrakcją jest tu również ośrodek jeździecki. Prawdziwe miejsce z klimatem i duszą.


 

 

 

26. KARWICE (36 km od Siemczyna) To chyba najbardziej legendarne miejsce na Pojezierzu. W scenerii pięknego pałacu położonego wśród lasów nad brzegiem jeziora Lubie kręcono film „Szatan z siódmej klasy”, a w 1994 r. odbył się tu słynny „Obiad Drawski”, podczas którego dowódcy Wojska Polskiego wypowiedzieli posłuszeństwo cywilnemu ministrowi obrony.


 

27. KLASZTORNE (99 km od Siemczyna) Drogę z Klasztornego do Dobiegniewa przecina długi na wiele km wał, który sprawia wrażenie bardzo wysokiego nasypu kolejowego. A tymczasem jest to unikatowe dzieło natury – polodowcowy oz, najpiękniejszy na Pomorzu. Ozy powstawały wewnątrz topniejącego lodowca w dość skomplikowany sposób.


28. KLUCZEWO (19 km od Siemczyna)Kościół neogotyckiDojeżdżając lub dochodząc do pięknie położonego na wzgórzu Kluczewa pierwszą rzeczą, jaką widzimy jest zakończona iglicą wieża kościoła, zbudowanego prawdopodobnie w roku 1866 w stylu neogotyckim. Kościół jest niewielki, oblicowany kamieniami polnymi, a część jego wyposażenia jest dużo starsza od kościoła. Dzwon kościelny, co prawda niewidoczny z zewnątrz, pochodzi z roku 1648. Wewnątrz można zobaczyć, piękny, barokowy krucyfiks procesyjny, wykonany z lipowego drewna, oraz klasycystyczny obraz z 1817 roku "Maryja nad Dzieciątkiem". Na tylnym szczycie świątyni tkwi potężne bocianie gniazdo, zasiedlane ponoć rok w rok od sześćdziesięciu lat.

Obok wsi znajdują się pozostałości obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej, w którym Niemcy więzili m.in. Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. Ważne, choć niestety zaniedbane miejsce pamięci!

29. KŁOMINO (48 km od Siemczyna) Słynne opuszczone miasto – widmo; złowrogi ale i fascynujący relikt zimnej wojny. Na północ od Kłomina znajdują się potężne wrzosowiska. Warto je odwiedzić we wrześniu. Widok kwitnących po horyzont wrzosów jest wprost zachwycający. W lasach na zachód od miasta jest ważne miejsce pamięci: teren obozów jenieckich oraz cmentarzy z czasów II wojny światowej. W obozach tych Niemcy więzili i zabijali przedstawicieli wyjątkowo licznych narodowości, w tym rosyjskiej, polskiej i francuskiej. To ważne miejsce, a w ostatnich latach coraz lepiej utrzymane i przystosowane do zwiedzania.


 

 

 

 

 

30. KOLONIA BRZEŹNICA (59 km od Siemczyna) Pozostałości po radzieckiej jednostce wojskowej w lasach na południe od Kłomina skrywają wyjątkowo mroczne pamiątki po czasach zimnej wojny. Składowano tu arsenał głowic jądrowych, a jeden z zachowanych obiektów typu „Granit” służył do maskowania obecności samobieżnej rakiety średniego zasięgu z głowicą atomową. Po całym terenie wytyczono ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami informacyjnymi.


 

 

 

 

 

31. KOSOBUDKI (32 km od Siemczyna) Znajduje się tu niewielkie, ale bardzo ładne mini zoo.


 

32. LUBIESZEWO (20 km od Siemczyna) Tuż nad brzegiem jeziora Lubie znajduje się duża hodowla pstrąga, a obok niej niemal kultowa już restauracja „Ryby – Lubie”, gdzie można zjeść najlepszą zupę rybną na Pomorzu i nie tylko.

33. LUBORADZA (34 km od Siemczyna) - Pięknie odrestaurowane i wzorowo utrzymane założenie dworsko – parkowe nad jeziorem razem z hotelem. Klimatyczne miejsce!


34. ŁOBEZ (42 km od Siemczyna) Znajduje się tu słynne z wielkich tradycji i osiągnięć Stado Ogierów, prawdziwa „mekka” koniarzy z całej Polski. Oprócz hodowli, prowadzony jest tu również ośrodek jeździecki.


35. MIROSŁAWIEC (35 km od Siemczyna) W centrum miasta znajduje się ciekawe Muzeum Walk o Wał Pomorski. Ale największą atrakcją Mirosławca o randze ponadregionalnej jest intrygująca „Republika Wyobraźni”. Jest to jedyny w swoim rodzaju hotel – dzieło sztuki, inspirowany wiedeńską architekturą awangardowego twórcy Hundertwassera. Miejsce to inspiruje i szokuje już od wielu lat. Warto odwiedzić i samemu wyrobić sobie zdanie czy to wielka sztuka czy też wielki kicz!


 

 

 

36. NIEMIEŃSKO (71 km od Siemczyna) Jest tu potężny, neorenesansowy pałac, przywodzący na myśl skojarzenia z wielkimi zamkami bawarskimi. Imponująca architektura! W pałacu znajduje się ośrodek szkolno – wychowawczy, ale dzięki przemiłej pani dyrektor „zamek” można zwiedzać, a nawet tu przenocować.


 

37. NOWE KOPRZYWNO (29 km od Siemczyna) To tu, w jednym z gospodarstw agroturystycznych wytwarza się słynny chleb koprzywieński, wpisany na elitarną Listę Produktów Tradycyjnych.


 

38. NOWE WOROWO (24 km od Siemczyna) Znajduje się tu niezwykły zakład renowacji zabytkowych samochodów „Autostodoła” o światowej renomie. Zakład zajmuje się renowacją wielu modeli, ale specjalizuje się szczególnie w mercedesach z legendarnej serii 190 SL. Dla zwolenników motoryzacji miejsce obowiązkowe do odwiedzenia.


39. OSTROWICE (24 km od Siemczyna) Jest tu ogólnie dostępna strzelnica, na której można sprawdzić swoją celność nie tylko za pomocą broni sportowej, ale i myśliwskiej.


40. POŁCZYN ZDRÓJ (36 km od Siemczyna) Połczyn to przede wszystkim kompleks uzdrowisk położonych w pięknym i słynnym parku zdrojowym. Ale będąc tu warto też zobaczyć zabytkowe budynki tutejszego browaru, zamek, urokliwą zabudowę centrum miasteczka oraz kościół z piękną płytą nagrobną Erazma Manteuffla, ostatniego biskupa katolickiego na Pomorzu Zach. przed nastaniem ery protestanckiej w 16 w.


 

 

 

 

 

 

 

41. PROSINO (22 km od Siemczyna) W tutejszym gospodarstwie agroturystycznym można podziwiać dwa dorodne strusie, a tuż obok na pastwisku pasie się ok. 150 krów unikatowych ras Black Angus i Highland Cattle. Szczególne wrażenie robią te ostatnie, bowiem przypominają „mamuty bez kłów”.


 

 

 

42. STARE DRAWSKO (13 km od Siemczyna) W słynnym zamku „Drahim” zbudowanym na wąskim przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno wykonano gustowną rekonstrukcję osady średniowiecznej. Drahim był ważnym punktem obrony Polski przez kilkaset lat, między innymi w czasach Kazimierza Wielkiego i Jagiełły. Ten ostatni król przez pewien czas osobiście tu mieszkał, a sam zamek odegrał ważną rolę podczas przygotowań do bitwy pod Grunwaldem, odcinając skutecznie krzyżakom transporty z zaopatrzeniem idące z zachodu.


 

43. STARY CHWALIM (37 km od Siemczyna) Na starym cmentarzu ewangelickim koło stacji kolejowej znajduje się cenny krzyż pokutny z 1777 r., jeden z zaledwie 4 na Pomorzu Zachodnim. To pamiątka po ciekawej tradycji, gdy po dokonaniu zbrodni skruszony złoczyńca odbywał najpierw pielgrzymkę do miejsca świętego, a potem prosił o wybaczenie rodzinę poszkodowanego pod krzyżem, który sam musiał postawić na miejscu zbrodni. W Starym Chwalimie znajduje się również ciekawy kościół, który spłonął podpalony przez.... lokalnych strażaków. Wybuchł niebywały skandal, którego reperkusje trwają do dziś. Kościół odbudowano w imponujący sposób i dziś jest wielką dumą mieszkańców. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele unikatowych i czasem zaskakujących elementów wyposażenia.

 

 

 

 

44. STAWNO (17 km od Siemczyna) Jest to niezwykła wieś. Dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców powstało tu wiele inicjatyw, które zaowocowały stworzeniem pięknych, nastrojowych zakątków w różnych miejscach wsi. Oprócz wyjątkowej estetyki Stawno przyciąga też licznymi imprezami oraz gospodarstwem agroturystycznym pani Sikory, które jest jednocześnie miejscem różnorodnych działań artystycznych mieszkańców.


45. STORKOWO (46 km od Siemczyna) - Geoekologiczna Stacja Badawcza UAM w Poznaniu, która się mieści w zabytkowym budynku dawnego młyna na Parsęcie oferuje ciekawe zajęcia z zakresu ekologii dla rodzin oraz zwłaszcza dla samych dzieci. Jest to piękne i urokliwe miejsce, a dzieci poznają tu na przykład samodzielnie metody badania czystości wód.


46. STRĄCZNO (64 km od Siemczyna) W lesie w pobliżu Strączna znajduje się słynna „Czarodziejska Górka”, zwana też „Magnetyczną Górką”. Na niewielkim odcinku drogi przy parkingu leśnym samochody „puszczone na luzie” zdają się same jechać jakby pod górę! Podobnie zachowują się inne przedmioty, np. butelki czy rozlana woda. Istnieje wiele, czasem bardzo fantastycznych hipotez dotyczących tego zjawiska. Ale jedno jest pewne: to robi wrażenie!


47. STRZALINY (58 km od Siemczyna) Na pobliskim wzgórzu o złowrogiej nazwie Góra Wisielcza znajduje się potężny niemiecki system warowny, który był najbardziej zaawansowaną technologicznie częścią Wału Pomorskiego. Niedawno została otwarta podziemna trasa turystyczna, w której udostępniono do zwiedzania dużą część z 800 m istniejących tu korytarzy. Już samo wejście do podziemi robi ogromne wrażenie. Wisi nad nim ogromny żelbetonowy strop o grubości ponad 1 m, który po wojnie został wysadzony w powietrze, ale nie rozpadł się, tylko najpierw podniósł, a następnie opadł lekkim łukiem na klatkę schodową. Dla miłośników pamiątek z czasów wojny jest to miejsce obowiązkowe!


 

 

 

 

 

 

 

 

48. STRZMIELE (50 km od Siemczyna) W niewielkim pałacu mieści się dzisiaj filia Archiwum Państwowego, ale nie każdy wie, że to właśnie tu urodziła się i wychowywała słynna pomorska czarownica Sydonia von Borck. Można tu obejrzeć kopię słynnego portretu Sydonii. Wokół pałacu jest gustowny ogród a w pobliżu barokowy kościół z rzadko spotykaną, wielokątną wieżą typu obronnego.


 

 

 

49. SZCZECINEK (50 km od Siemczyna) W tym pięknym mieście warto obejrzeć kamienną drogę krzyżową przy parafii św. Rozalii – istny labirynt! Niektóre stacje oraz inne aranżacje przestrzeni (np. grota św. Rozalii) są wysokiej próby artystycznej. Niedawno otwarto do zwiedzania słynny B-Werk, potężny system bunkrów na Wale Pomorskim. Ale Szczecinek to również piękna promenada nad jeziorem Trzesiecko, najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych, tramwaj wodny „Bayern”, bogate w zbiory muzeum, gdzie można obejrzeć posągi legionistów, okucia kominkowe i inne zabytki z pałacu w Siemczynie,  czy najdłuższy deptak spacerowy na Pomorzu Zachodnim w centrum miasta. Można też odwiedzić Wieżę Bismarcka, zamek, a zwłaszcza kościół z cennymi witrażami wzorowanymi na drzeworytach Albrechta Duerera.


 

 

 

 

 

 

50. ŚWIDWIN (54 km od Siemczyna) Warto tu odwiedzić przede wszystkim zamek joannitów zbudowany w zakolu Regi, w którym mieści się obecnie ośrodek kultury, biblioteka i restauracja „Zamkowa”, znana ze słynnego programu tv: „Kuchenne Rewolucje”. Zamek w Świdwinie skrywa liczne tajemnice i zaskakuje nadzwyczajnymi atrakcjami. Jedną z nich są niewątpliwie malowidła naścienne autorstwa prof. Starowiejskiego. Podczas trwających kilka dni i nocy prac, mistrzowi pozowały nago prawdziwe świdwinianki, które żyją w tym mieście do dziś. Malowidła te są wyjątkowe i unikatowe w skali Polski. Bardzo intrygująca ciekawostkę posiada też najwyższe pomieszczenie wieży zamkowej. Występuje tu bardzo efektowne i ciekawe zjawisko akustyczne. Jakie dokładnie? Trzeba pojechać i samemu się przekonać.


 

51. TRZEBIECHOWO (55 km od Siemczyna) - Imponujący, zaskakujący rozmachem i pięknem eklektyczny pałac, który jest malowniczo położony nad jeziorem wygląda, jakby był wstawiony tu wprost z obrazów 19-wiecznych malarzy romantycznych. A tuż obok pałacu, nad brzegiem jeziora jest jeszcze większa gratka – potężny dąb szypułkowy o obwodzie 920 cm. Jest to najgrubszy dąb na całym Pomorzu Zachodnim i jeden z najgrubszych w Polsce!


 

52. TUCZNO (55 km od Siemczyna) Zamek w Tucznie przez wieki był jedną z głównych siedzib rodowych Wedlów – Tuczyńskich. Jest to wspaniała warownia średniowieczna przebudowana później na rezydencję renesansową. Warto zwiedzić tu podziemia, które mają naprawdę sporo ciekawych zakamarków i kolejnych odsłon, z ogromną salą na końcu labiryntu. Jednak szczególne doznania estetyczne czekają na Państwa po wejściu do kościoła. Jest tu bowiem wyjątkowe bogactwo dzieł sztuki zgromadzonych przez wieki. Najcenniejsze z nich to cztery obrazy Hermana Hana, gdańskiego malarza, który słynie przede wszystkim z obrazu w katedrze w Pelplinie. Tu w Tucznie znajduje się jego autorstwa „Hołd Stanów” w ołtarzu głównym. Ale szczególnie cenne są obrazy predellach ołtarzy bocznych, w których Han osiągnął mistrzostwo w operowaniu światłocieniem może nawet przewyższające samego Rembrandta. Te predelle Hana w Tucznie to arcydzieła o randze światowej!


 

53. TYCHOWO (58 km od Siemczyna) W samym sercu wsi, na cmentarzu znajduje się głaz. Nie byle jaki głaz, bo największy w całej Polsce. Jego obwód 42 m i waga 2000 ton budzą respekt. Głaz jest tak duży, że kiedyś pewien magnat założył się, że wjedzie na niego czterokonnym zaprzęgiem i w pełnym biegu nawróci. Wygrał zakład...


54. URADZ (27 km od Siemczyna) Tuż obok tej zapomnianej przez inwestorów drogowych wsi rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek rezerwatu krajobrazowego „Przełom Rzeki Dębnicy”. Warto jednak pokonać kilka kilometrów trudnej drogi, aby stanąć na szczycie skarpy w pięknym lesie bukowym i spojrzeć w głąb wąskiego wąwozu na wartki nurt i kamieniste dno jednej z najpiękniejszych rzek Pomorza. Miejsce do kontemplacji przyrody.


 

55. WAŁCZ (45 km od Siemczyna) To miasto jest znane głównie ze słynnej „Czapy Hitlera” czyli systemu umocnień Wału Pomorskiego, udostępnionego do zwiedzania. Warto też pamiętać o Muzeum Ziemi Wałeckiej i Muzeum Wału Pomorskiego na terenie koszar. Ale warto też zobaczyć budynek poczty – jeden z najpiękniejszych na Pomorzu. Nad jeziorem Raduń jest jeszcze jedna, ale za to wyjątkowa atrakcja: Centralny Ośrodek Sportu, w którym trenują nasi olimpijczycy, głównie w sportach wodnych, ale nie tylko. Ośrodek jest dostępny dla turystów i posiada bogatą ofertę. Nie lada gratką jest możliwość zdobycia autografu czy porozmawiania z wieloma znanymi sportowcami.


 

 

 

 

 

 

 

56. WARNIŁĘG (24 km od Siemczyna) w niewielkim pałacyku mieści się słynna „Galeria 2000” pana Franciszka Grabowskiego. Organizowane są tu ciekawe warsztaty ceramiczne i plastyczne, a w samej galerii można obejrzeć zarówno prace pana Franciszka, jak i wielu innych uznanych artystów.

 

 

57. WYSIEDLE (38 km od Siemczyna) Jest tu niewielki i niepozorny z zewnątrz kościółek. Warto jednak poprosić o klucz we wsi i wejść do środka. Wewnątrz znajduje się kompletne i niezwykle imponujące wyposażenie z czasów renesansu. Szczególnie cenne są misternie zdobione i rzeźbione fragmenty drewniane: ambona i empory. Pod tym względem jest to jeden z najcenniejszych kościołów wiejskich na Pomorzu.


 

58. ZATOM (77 km od Siemczyna) - Mekka amatorów astronomii z całej Polski, z uwagi na wyjątkowo korzystne warunki do obserwacji nocnego nieba. Przez wieś przebiega również dawny, średniowieczny trakt będący częścią „Szlaku Solnego” z Kołobrzegu. Na skraju wsi znajduje się potężny Klon Solarzy, najgrubsze drzewo tego gatunku w Polsce.

 

59. ZŁOCIENIEC (10 km od Siemczyna) Złocieniec nie należy do kanonu najchętniej odwiedzanych miast pomorskich, ale naprawdę potrafi pozytywnie zaskoczyć. Niedawno oczyszczono i uporządkowano wzgórze, na którym do lat 70. stał piękny zamek – zniszczony w kuriozalnych okolicznościach. Zachowały się jednak 3 kondygnacje zabytkowych podziemi, które już niebawem będą stopniowo zagospodarowywane i udostępniane. Nieopodal ruin zamku znajduje się piękny Park Żubra z unikatowym bindażem, podobnym do tego w Siemczynie, chociaż nie aż tak pięknym. Gustownie urządzony rynek obsadzony jest ciekawymi okazami drzew. Rosną tu korkowce amurskie, smocze drzewa (żywotnikowce japońskie) i inne. Intrygująca tajemnicę skrywa kościół farny, w którego podziemiach leży rycerz w pełnej zbroi, otoczony sarkofagiem ze szkła.


 

 

 

 

60. ŻELISŁAWIE (4 km od Siemczyna) Od kilku lat działa tu lokalne stowarzyszenie „Żelisławski Zapiecek”, które rozwija tradycje i zwyczaje wiejskie. Dużą atrakcją kulinarną są wypiekane tu szczodraki, czyli pieczywo z domieszką wielu ziół i warzyw.


61. ŻERDNO (16 km od Siemczyna) W pobliżu tej miejscowości znajduje się Spyczyna Góra (203 m n.p.m.), jeden z najlepszych punktów widokowych na Pojezierzu Drawskim. Warto też odbyć stąd spacer ścieżką edukacyjną do rezerwatu ornitologicznego nad jeziorem Prosino.

 

 

62. LUBIESZEWO (20 km od Siemczyna) wieś położona wśród malowniczych krajobrazów nad północnym brzegiem jeziora Lubie nad rzeką Kamienną. Historycznie od VII do XII w. był to mały gród strażniczy. W roku 1320 Książę Warcisław IV przekazał wieś wraz z j. Lubie klastorowi Augustianek w Pyrzycach. Wieś była w posiadaniu wielu rodów m.in. Borków. Możemy tu obejrzeć bardzo interesujący kościół pw. św. Kazimierza wybudowany w 1687 r. Zachowało się częściowo barokowe wyposażenie wnętrza. Znaleźć tu możemy dworek z II poł. XIX w. oraz park pałacowy z tego samego okresu. Wokół Lubieszewa znaleźć można liczne młyny wodne.


63. LINOWNO (24 km od Siemczyna) wieś dawniej zwała się Linowo (Woltersdorf). Możemy, wśród malowniczych krajobrazów, obejrzeć tutaj zespół dworki z połowy XIX w. oraz kościół jednonawowy wzbogacony o wieżę z latarnią.


Copyright 2012. Free joomla templates |